fbpx

12. júna 2018

Ochrana zvieraťa pomocou antiparazitík

Ochráňte svoje zviera pomocou antiparazitík

Vonkajšie parazity, medzi ktoré patria blchy, kliešte a iné, môžu byť pre zviera nebezpečné. V tomto článku, si priblížime spôsoby účinnej ochrany Vášho domáceho miláčika.

Pipety

Sú účinnou ochranou proti blchám a kliešťom pre psov a mačky. Vhodné sú aj pre zvieratá, ktoré nie sú naučené nosiť obojok. Pipety sú odstupňované väčšinou podľa váhy psíka. Tej je prispôsobená aj účinná látka.

Pipety sú vhodným riešením pre šteniatko, ktoré má viac ako 2 týždne. Aplikácia je jednoduchá. Celý obsah pipety vytlačíte na jedno miesto medzi lopatky. Väčšina pipiet účinkuje 4 týždne. Vo všeobecnosti, sa psa neodporúča kúpať tri dni pred a tri dni po aplikácii.

Antiparazitné spreje a šampóny

Spreje sú vhodnou voľbou nielen pre psa ale aj mačku, hlodavce alebo vtáky (podľa typu prípravku). Zviera je potrebné postriekať po celom tele, (väčšinou do mokra) aby prípravok nadobudol účinnosť. Sprej by ste mali aplikovať na srsť zvieraťa proti smeru jej rastu, aby sa účinná látka dostala na kožu.

Výhodou sprejov je, že sa dajú použiť aj na ošetrenie okolia, t.j. pelechu, búdy a pod.
Pri šampónoch je dôležité, aby bolo zviera dobre napenené a prípravok tak mohol účinkovať.
Pri umývaní je potrebné dávať pozor, aby sa šampón nedostal do očí psa.

Antiparazitné obojky

Antiparazitný obojok je obľúbenou formou ochrany štvornohých miláčikov. Dôležitá je dĺžka účinku, ktorá môže byť až 8 mesiacov a zviera tak bude chránené celú sezónu. Neodporúča sa používať obojky u šteniat mladších ako 7 týždňov – v závislosti od typu prípravku. Počas tohto obdobia, môžete dať šteniatkam pipetu pre ne určenú.

Väčšina prípravkov je aj vodeodolná, prípadné zmoknutie by nemalo psíkovi prekážať. Pokiaľ psíka chcete v letnej horúčave okúpať a našampónovať, dajte mu obojok dole a po usušení mu ho znovu nasaďte. Vytvorenie novej ochrannej vrstvy proti parazitom po našampónovaní trvá približne 1 – 2 dni. Netreba zabúdať ani na deti, ktoré sú so psom v spoločnej domácnosti. Po hre by si mali umyť ruky, aby sa zbavili ochranného filmu ktorý obojok zanecháva.

Antiparazitné obojky ZOOplus

Zdroj obrázku: Pixabay.com/users/Katrina_S-5565009/

Elektronický repelent

Elektronický repelent obsahuje mikročip, ktorý vydáva ultrazvukové impulzy na istej frekvencii. Tento impulz je pre psa, mačku ale aj človeka nepostrehnuteľný. Odpudzuje však parazitov v okruhu niekoľkých metrov.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že by sa tento typ repelentu mal pripnúť na obojok alebo postroj a prístroj by mal smerovať k srsti zvieraťa.
Niektorí výrobcovia udávajú dobu účinku prípravku cca 10 mesiacov. Tá sa môže líšiť v závislosti od typu elektronického repelentu.

Dokonalá ochrana (?)

Na záver, by sme chceli podotknúť, že neexistuje dokonalá ochrana zvieraťa proti vonkajším parazitom. Vždy je možnosť, že sa parazit na zviera dostane. Pred použitím antiparazitných prípravkov, odporúčame parazitov mechanicky odstrániť. Nemenej dôležité, je pozorne čítať príbalovú informáciu pre používateľa (chovateľa). Predídete možným komplikáciám a správne ochránite svoje zviera.

Pokiaľ máte ďalšie otázky k tejto téme, kontaktujte nás alebo napíšte komentár pod článok.

Zdroj: zooplus.sk

Pridaj komentár